Územní dimenze > Novinky > Národní tripartita jednala o hospodářském restartu strukturálně postižených krajů

Národní tripartita jednala o hospodářském restartu strukturálně postižených krajů

Národní tripartita jednala o hospodářském restartu strukturálně postižených krajů

30.5.2017

V pondělí 29. května 2017 se v Lichtenštejnském paláci v Praze sešla národní tripartita ke společnému projednání finální podoby Souhrnného Akčního plánu Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Výsledný Akční plán, který tripartita podpořila, má být ve středu 31. května 2017 předložen vládě Ministerstvem pro místní rozvoj.

Akční plán pro rok 2017–2018 je prvním realizačním dokumentem procesu hospodářské restrukturalizace znevýhodněných regionů, projektu nazvaného symbolicky Re:start. Návrh obsahují desítky opatření, která byla projednána v rámci široké regionální diskuse
a také s příslušnými ministerstvy.


Sociální partneři na jednání tripartity akcentovali především nezbytné zajištění finančních zdrojů
na realizaci opatření. Z předložených opatření vyzdvihli odstranění ekologických škod a regeneraci starých průmyslových areálů. Živě diskutovali také o možné těžbě lithia na území Ústeckého a Karlovarského kraje a zdůraznili, že povolení těžby takto strategické suroviny musím být v souladu se zájmy státu a dotčených regionů. Doporučili, aby regiony zdůraznili v objemu desítek opatření své hlavní priority.

Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu výsledný návrh Akčního plánu předloží
na konci května k projednání vládou. Na 1. června 2017 pak předseda vlády svolal všechny zapojené instituce od jednotlivých ministerstev, přes zástupce krajů až po zástupce Parlamentu ČR, aby
na Konferenci pro Strategii restrukturalizace projednali výsledný materiál a těsně před tím, než se k němu sejde Vláda ČR.

„Cílem projektu Re:start je především pokračovat ve vládní podpoře strukturálně postižených regionů. Prostřednictvím konkrétních opatření chceme zabránit vylidňování Ústeckého, Moravskoslezského
a Karlovarského kraje a naopak nastartovat jejich růst a prosperitu. Mezi jednotlivé kroky patří podpora modernizace technologií firem, posílení kapacit v podpoře exportu i regenerace území silně zasaženého těžební a průmyslovou činností.“  uvedl předseda Bohuslav Sobotka.


„Sociální partneři jsou pro nás důležití, protože především pro ně je restrukturalizace našich krajů připravovaná. Bez prosperujících podniků a kvalitních životních podmínek pro jejich zaměstnance se proces hospodářské obnovy neobejde. Chceme podpořit strukturálně postižené regiony, aby se v nich mohlo dobře pracovat, žít a vychovávat děti,“ uvedl k jednání národní tripartity Jiří Cieńciała, vládní zmocněnec pro ÚK, MSK a KVK.

„Po celou dobu přípravy Akčního plánu jsme návrhy konkrétních opatření  konzultovali se sociálními partnery Již dva roky každý měsíc probíhají desítky jednání a prezentací, během nichž se přímo v regionech na základě požadavků a zkušeností místních aktérů rodí projekt Restart. Po celou dobu spolupracujeme také s jednotlivými ministerstvy,” sdělila Gabriela Nekolová, zástupkyně vládního zmocněnce pro ÚK a KVK.

„Souhrnný akční plán pro období 2017-2018 je prvním akčním plánem svého druhu. I v dalších letech jsme připraveni ve spolupráci s našimi partnery vytvářet obdobné akční plány a přispět tak k řešení ekonomických, sociálních i environmentálních problémů Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje a rovněž šířit příklady dobré praxe i do dalších regionů," uvedla Klára Dostálova, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj.

Projekt Restart je již od samotného počátku aktivitou, která vychází především z iniciativy regionů a jejich obyvatel. Akční plán strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje je výsledkem dlouhodobé spolupráce Úřadu vládního zmocněnce se stovkami měst, obcí, škol, výzkumných organizací, zaměstnavatelů, krajskými samosprávami, profesními svazy a také odborníky na strategické plánování. Je to poprvé, co vzniká takovýto materiál přímo v regionech, ke kterým se vztahuje. Na národní úrovni byla koordinací pověřena Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Nejvyšším garantem celého procesu je předseda vlády.

PROJEKT RE:START
Projekt restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, realizovaný ve spolupráci Úřadu vládního zmocněnce s regiony a s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem průmyslu
a ochodu a pod záštitou vlády ČR.

www.restartregionu.cz