27. 8. 2021
Rozhovor s ministryní Klárou Dostálovou v týdeníku 5plus2 nejen na téma stavební zákon.
Klára Dostálová.
Pod ministerstvo pro místní rozvoj spadá i cestovní ruch a rozvoj regionů. Kam nejraději vyrážíte na dovolenou vy?
Nejlépe mi je doma v Hořicích. S rodinou ale rádi vyrazíme i do jižních Čech, máme zázemí u Sedlice u Blatné, jmenuje se to Pilský mlýn. Mám tam svoje místa, kam chodím na houby. Pak miluji jižní Moravu a výlety na kole. Ráda zkoumám sklípky na Hodonínsku, líbí se mi v Mikulově. Co se týče alkoholu, jsem spíš „degustátor“. Mám slabost pro pálavu, baví mě ji ochutnávat a hodnotit, jak se kterému vinaři povedla.
A co se povedlo za poslední čtyři roky vám?
Za největší přínos pro občana i pro stát považuji zrychlení a zjednodušení stavebního řízení. Díky novému stavebnímu zákonu bude možné získat stavební povolení do jednoho roku, a to včetně případného odvolání a soudního přezkumu. Od začátku bylo naším mottem: jeden stavební úřad, jedno řízení a jedno povolení. A to jsme dodrželi. Těší mě, že lidé budou mít život ve svých rukou a nemusí si plánovat život – stavbu domku, hypotéku, založení rodiny – podle toho, jak se úředníkovi podaří „zprocesovat“ stavbu. A úřady konečně začnou dodržovat lhůty! Neskutečně mě štvalo, že občan musí dodržet vůči státu termíny vždy na den, jinak dostane pokutu. A když na razítka ve stavebním řízení čekal měsíce, nestalo se nic.
Takže lidé už nebudou muset obíhat úřady a získávat nespočet razítek?
Přesně tak. Potřebná vyjádření obstará přímo stavební úřad a vypořádá i případné rozpory. Dosud musel vše dělat stavebník, takže se nedivím, že to pro něj byla často noční můra. Nově vznikne i Portál stavebníka, díky němuž bude možné komunikovat se stavebním úřadem elektronicky. Konečně se i ve stavebním řízení posuneme do 21. století.
Horkým předvolebním tématem je krize bydlení. Jaký plán na dostupné vlastní bydlení máte pro lidi vy?
Chceme podporovat hlavně formu nájemního bydlení. Ke zrychlení výstavby určitě napomůže právě nový stavební zákon. Jen v Praze totiž developeři deklarují, že mají v přípravě více než sto tisíc bytů, většina z nich ovšem zamrzla právě v nefungujícím povolovacím procesu a zdlouhavých změnách územních plánů. Naším cílem je i podpora družstevní bytové výstavby. Pokud developeři postaví nájemní bydlení, případně do této oblasti vstoupí nemovitostní fondy, které budou dále byty pouze pronajímat, je to také jedna z cest. Zvažujeme i zapojení státu jakožto investora.
Vše tedy spasí nový stavební zákon?
Určitě ne, ale i tady funguje prostá selská logika. Když je něčeho málo, je to drahé. Ročně je třeba stavět minimálně 45 tisíc bytů k pokrytí přirozené potřeby. V minulých letech se byty vzhledem k byrokratickému marasmu současného stavebního zákona zdaleka nepovolovaly tak, jak by odpovídalo tržní poptávce. Dalších pět až sedm let bude proto třeba ročně zahajovat výstavbu asi 50 tisíc bytů. To by mělo pokrýt nastřádaný deficit. Letos se ale podle předpokladů podaří povolit jen 34 tisíc bytů. Jedinou cestou k rychlejšímu tempu je právě stavební zákon, který se podařilo minulý měsíc prosadit. Přece není možné, aby se bytový dům v Praze povoloval pět let. Tím, že odšpuntujeme zdlouhavá stavební řízení, přestanou ceny bytů závratně růst a zároveň se otevře prostor pro obce či stát stavět dostupné byty. I veřejnou výstavbu paralyzoval stavební zákon stejně jako developerskou.
Máte nějaké programy na podporu dostupného bydlení?
Samozřejmě. Například pro obce program
Klára Dostálová
* Narodila se 13. března 1971.
* Po studiu VŠE pracovala v České spořitelně, Amber Hotelu Černigov a Regionální radě NUTS II Severovýchod.
* V roce 2004 zakládala Centrum evropského projektování, které následně deset let řídila.
* Od roku 2014 působila na ministerstvu pro místní rozvoj nejprve jako náměstkyně pro evropské programy, poté i v sekci regionálního rozvoje.
* Od roku 2016 je zastupitelkou
Královéhradeckého kraje.
* V roce 2017 se stala za ANO poslankyní a následně
ministryní pro místní rozvoj.
Výstavba, v němž mohou získat stoprocentní dotaci pro sociální byty a výhodný úvěr pro dostupné byty. Teď se program po covidu zase rozbíhá. Už máme 67 žádostí za téměř 700 milionů. Výrazně jsme vylepšili podmínky u Půjček pro mladé, nyní pod názvem Vlastní bydlení. Zvýšili jsme totiž věkovou hranici z 36 na 40 let. Zvýšili jsme i horní hranici úvěru jak na pořízení bytu, tak rodinného domu. Za každé narozené dítě snižujeme míru úročení, která je jen jedno procento za rok. Zároveň za každé narozené dítě odečítáme z jistiny úvěru 30 tisíc korun. Nově lze čerpat úvěr i na pořízení družstevního podílu.
Co vám dělá na ministerstvu radost?
Velkým tématem je samozřejmě čerpání evropských fondů. V minulých letech se nám podařilo čerpat všechny peníze, které jsme měli k dispozici. A hlavně se nám povedlo pro nadcházející roky vyjednat rekordní objem dotací. Přiteče k nám téměř bilion korun, a také proto jsem ráda, že máme nový stavební zákon, abychom tuto příležitost využili smysluplně, a ne podle toho, jak se povede získat pro projekty razítka. Vidíte, co všechno ovlivní...
Prozraďte závěrem, je opravdu potřeba mít v politice ostré lokty?
Víte, odjakživa patřím k lidem, kteří chtějí, pokud je to aspoň trochu možné, najít kompromis. O tom je nejen politika, ale i život.