Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů („nový stavební zákon“), předpokládá vznik státní stavební správy reprezentované Nejvyšším stavebním úřadem, Specializovaným a odvolacím stavebním úřadem a krajskými stavebními úřady. Vláda na podzim loňského roku předložila Parlamentu ČR v souladu se svým programovým prohlášením návrh novely nového stavebního zákona, který zachovává stávající soustavu stavebních úřadů s tím, že vznikne nový specializovaný stavební úřad pro strategické a rozsáhlejší liniové stavby. Podle Poslaneckou sněmovnou schváleného znění novely nového stavebního zákona (sněmovní tisk 330) se tedy předpokládá k 1. červenci 2023 vznik Dopravního a energetického stavebního úřadu („DESÚ“) jako náhrady Specializovaného a odvolacího stavebního úřadu.
DESÚ by měl podle Poslaneckou sněmovnou schválené novely vzniknout k 1. červenci 2023 a výkon věcných agend by měl zahájit k 1. lednu 2024, kdy převezme agendy některých stávajících stavebních úřadů, např. Ministerstva dopravy, Ministerstva průmyslu a obchodu, Drážního úřadu a Úřadu pro civilní letectví. Mezi těmito daty běží tzv. „přechodné období“, během kterého se bude DESÚ připravovat na převzetí kompetencí a nastavovat procesy, aby mohl naplno realizovat své nové postavení stavebního a vyvlastňovacího úřadu pro významné dopravní a energetické stavby v České republice.
V působnosti DESÚ mají být od 1. ledna 2024 vyhrazené stavby, kterými jsou nejvýznamnější stavby dopravní a energetické infrastruktury, např. stavby dálnic, stavby drah, civilní letecké stavby, stavby přenosové a přepravní soustavy, výrobny elektřiny o celkovém instalovaném výkonu 100 MW a více, stavby produktovodů, stavby jaderného zařízení, stavby některých výroben z obnovitelných zdrojů energie, stavby některých zařízení rozvodného tepelného zařízení. DESÚ má být rovněž nadřízeným správním orgánem krajských úřadů a Magistrátu hlavního města Prahy v oblasti dopravních a energetických staveb.