Územní dimenze > Novinky > Pusťte si záznam z workshopu MMR na Evropském týdnu regionů a měst 2021

Pusťte si záznam z workshopu MMR na Evropském týdnu regionů a měst 2021

Pusťte si záznam z workshopu MMR na Evropském týdnu regionů a měst 2021

21.10.2021

Druhý říjnový týden se v Bruselu uskutečnil již 19. ročník Evropského týdne regionů a měst (EWRC). Týden, jehož podtitulem bylo „Společně k uzdravení“ („Together for recovery“) je pravidělně pořádán generálním ředitelstvím pro regionální a městskou politiku (DG REGIO) Evropskou komisí (EK) a Evropským výborem regionů (EVR). Letošní ročník, se stejně jako vloni, konal z důvodu trvání pandemie covid-19 on-line.

Ministerstvo pro místní rozvoj uspořádalo 13. října 2021 seminář na téma Digitalizace – naděje pro občany ze zranitelných území, jehož cílem bylo na praktických příkladech ukázat, jak digitální inovativní řešení pomáhají občanům, kteří žijí v hospodářsky a sociálně ohrožených územích (HSOÚ). Těmto územím se na Odboru regionální politiky MMR nyní intenzivně věnujeme s cílem nalézat řešení, která pomohou snížit regionální rozdíly.  

V kontextu systematické práce s HSOÚ bylo naším cílem prezentovat dobrou praxi a projekty, které již teď pomáhají zlepšovat každodenní život občanům. V úvodu semináře vystoupil europoslanec Ing. Ondřej Knotek, který pozdravil účastníky z Bruselu a zdůraznil nezbytnost digitalizace pro hospodářský růst regionů. Město Bílina prostřednictvím starostky města Mgr. Zuzany Schwarz Bařtipánové představilo svoji vizi chytrého města a využití sítí 5G při ochraně obyvatel. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, představil ústy por. Ing. Evy Betlachové přeshraniční projekt  
z oblasti krizového řízení a ochrany obyvatel, který je realizován s polskými hasičskými jednotkami  
v Jeseníkách. Třetí projekt, který prezentoval prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA  
z Národního telemedicínského centra Fakultní nemocnice v Olomouci, ukázal, jak je možné poskytovat občanům služby elektronického zdravotnictví bez nutnosti fyzické návštěvy lékaře.  

Panelisté se shodli, že pomoc občanům ohrožených území není jen o penězích, ale i o vzdělávání vedoucí ke schopnosti plošně využívat digitální technologie, o motivaci občanů a budování důvěry občanů v digitální služby.