Územní dimenze > Novinky > Květnové Dny otevřených dveří budou online a ukáží, jak fondy EU pomohly Kutné Hoře a Novému Jičínu

Květnové Dny otevřených dveří budou online a ukáží, jak fondy EU pomohly Kutné Hoře a Novému Jičínu

Květnové Dny otevřených dveří budou online a ukáží, jak fondy EU pomohly Kutné Hoře a Novému Jičínu

6.5.2021

Na květen připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj – Národní orgán pro koordinaci evropských fondů novinku v podobě online Dnů otevřených dveří. Díky dvouhodinovému vysílání přes Facebook a YouTube se zájemci tentokrát dozvědí o tom, jak fondy EU pomohly dvěma z nejkrásnějších českých měst – 22. května v 10:00 se představí Kutná Hora a 28. května v 16:00 Nový Jičín. Kromě ukázek zajímavých míst si diváci budou moci užít nové netradiční úhly pohledů na obě města; čeká je i ukázka veřejnosti dosud nepřístupných expozic.

„Víme, že návštěvníci se na Dny otevřených dveří každý rok těší, takže jim letos přinášíme  nový formát – budou o něco kratší a proběhnou v online prostředí. Virtuálním účastníkům tak odpadne nutnost na místo cestovat, budou v bezpečí svého domova a akce se jich může zúčastnit neomezený počet, uvedla Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení Sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů. „Věříme, že obě akce divákům nabídnou skvělý zážitek – představí Kutnou Horu i Nový Jičín jinak, než jsou zvyklí. Ukážeme jim například nové, zatím neotevřené expozice v kutnohorském Vlašském dvoře spolu s utajenými zákoutími této národní kulturní památky,“ dodala Grabmüllerová.
 
Virtuálně se návštěvníci můžou podívat do Kutné Hory 22. května od 10:00. Během online přenosu diváci poznají osm zajímavých míst tohoto historického města, včetně rodného domu Mikuláše Dačického, moderních učeben ve starobylém klášteře sester voršilek nebo Knihtiskárny, která poodhalí taje knihtisku.
 
Nový Jičín se zájemcům představí 28. května od 16:00, opět díky online vysílání. I tento Den otevřených dveří bude trvat dvě hodiny a nabídne jedenáct zastavení po známém městě klobouků. Právě o této části historie se dozvíte v návštěvnickém centru města, kde na zájemce čeká expozice představující historii a tradiční výrobu klobouků. Účastníci přenosu se dozvědí i to, proč je Nový Jičín spojený se jménem známého vojevůdce generála Laudona, nebo virtuálně navštíví místní Lesopark Skalky, který získal ocenění v soutěži Park roku 2019.