RE:START V KARLOVARSKÉM KRAJI

30. 01. 2018 | ČR

Karlovarský kraj - region postižený těžbou, pociťující nutnost posílení vzdělanosti, potřebující pomoc s vylidňováním kraje. Obdobné znaky má i Ústecký kraj. Proto jsou společně s Moravskoslezským zařazeny mezi tzv. strukturálně postižené regiony. Na základě toho vznikl program RE:START, o kterém do kraje přijela diskutovat regionální zástupkyně zmocněnce vlády Gabriela Nekolová.

Celý článek

Gabriela Nekolová hned v úvodu chválila komunikaci s experty, tripartitami, Regionální stálou konferencí, zástupci samospráv a dalších organizací, včetně Karlovarské agentury rozvoje podnikání. Sdělila, že se program daří naplňovat. O tom svědčí i podepsaná smlouva mezi krajskými zastupiteli Karlovarského kraje, investorem BMW a společností Sokolovská uhelná, na jejíchž pozemcích vznikne vývojové centrum pro autonomní vozy (tzv. vozy bez řidiče, samořiditelné vozy). Testovací okruh vznikne v prostoru bývalé Podkrušnohorské výsypky. Tomu napomohl vládní program RE:START.

 

PROGRAM RE:START V KARLOVARSKÉM KRAJI

Která opatření jsou pro Karlovarský kraj zásadní?

Vzdělávání a výzkum v oblasti balneologie

Podprogramy vznikající ve spolupráci s Technologickou agenturou České republiky. Ta centralizuje státní podporu aplikovaného výzkumu a vývoje, která byla dříve roztříštěna mezi velký počet poskytovatelů. Připravovány jsou tyto podprogramy:

 

  • Gama – zaměřeno na podporu ověření výsledků aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje z hlediska praktického uplatnění s následným komerčním využitím.
  • Delta – program zaměřený na podporu spolupráce společných podniků a výzkumných organizací s podporou zahraničních technologických a inovačních agentur.
  • Epsilon – program na zlepšení pozice českého i evropského průmyslu pomocí podpory projektů výzkumu a vývoje, jejichž výsledky mají uplatnění v nových produktech, výrobních postupech a službách.
  • ÉTA – program na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu a experimentálního vývoje. Výsledky aplikovatelné do zvyšování kvality života člověka (ekonomické, globalizační, kulturní proměny).

 

Podpora vysokých škol

Výzvy z OP VVV z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve výši 2,2 miliardy korun i pro detašovaná pracoviště a pobočky v dotčených krajích. Těchto výzev se mohou účastnit i soukromé vysoké školy. I přes skutečnost, že v Karlovarském kraji nemá sídlo žádná vysoká škola, se zde rozhodly působit školy jako je Západočeská univerzita nebo Univerzita Karlova. Jedná se o prostředky, které napomohou rozvoji tohoto regionu.

 

Komplex opatření k řešení problematiky zadlužení jako jedné z příčin dlouhodobé nezaměstnanosti

Obyvatelé strukturálně postižených krajů patří k nejzadluženějším. Problematika zadlužení je jednou z příčin dlouhodobé nezaměstnanosti. V Karlovarském kraji je exekucí zasaženo 14 % obyvatel. Spousta lidí i při exekuci pracují. Proto se musí najít vhodné řešení ve spolupráci se zaměstnavateli.

 

Rozvoj zdravotnické infrastruktury v Karlových Varech

Stejně jako v Ústeckém kraji chybí dostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu, což se odráží v kvalitě poskytovaných služeb občanům. Jedním ze záměrů je, aby v Karlovarském kraji otevřela svou pobočku Karlova univerzita, 3. lékařská fakulta.

 

Urychlení čerpání alokace programu k řešení ekologických škod

Na základě programu RE:START vláda schválila navýšení částky ve výši 3 miliard korun, určené pro Ústecký a Karlovarský kraj. Schválení navazuje na tzv. 15 Ekomiliard – program určený na odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v těchto krajích. Tento krok napomohl podpisu smlouvy s BMW. Na podkrušnohorské výsypce tak vznikne areál, který nabídne práci stovkám lidí. S provozem střediska budou provázány další činnosti, od praní prádla až po ubytování specialistů.

 

Komplex opatření k výstavbě a modernizaci významných dopravních úseků silnic II. a III. třídy

Úřad zmocněnce vlády apeluje na nutnost, aby vláda vyčlenila finance na silnice do strukturálně postižených krajů. Výstavbou a modernizací se tak napomůže podnikatelským záměrům, lepší životní úrovni. Nachází se zde také nejnebezpečnější silniční úseky v České republice.

 

Prodloužení a rozšíření vzletové a přistávací dráhy mezinárodního veřejného civilního

Cílem rozšíření vzletové a přistávací dráhy je dosažení úrovně u srovnatelných letišť regionálního významu za současného zvýšení bezpečnosti leteckého provozu. Je potřeba rozšířit vzletovou a přistávací dráhu tak, aby v Karlových Varech mohla přistávat všechna letadla včetně těch velkokapacitních. S modernizací dráhy by měl pomoci vládní program RE:START, posílení kapacity letiště je jedním z jeho zamýšlených konkrétních opatření.

 

Pro rok 2018 jsou připraveny prostředky ve výši cca 11 miliard korun. Určeny jsou na podporu podnikání, výzkumu a vývoje, přímých investic, podpory lidských zdrojů a řešení sociální stabilizace obyvatel, životního prostředí a infrastruktury. „Již nyní máme na v rozpočtech rezortů a dalších nástrojů alokováno 88 % této částky. Naším cílem je vyčerpat a zrealizovat připravovaná opatření a dílčí projekty jednotlivých subjektů – měst, škol, firem, neziskových organizací a další,“ doplnila Gabriela Nekolová, zástupkyně zmocněnce vlády pro MSK, ÚK a KVK.

 

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Výzva z Modernizačního fondu - Fotovoltaické elektrárny

27. 02. 2024 | ČR

Od 1. března 2024 se přijímají žádosti do Výzvy RES+ č.1/2024 - Fotovoltaické elektrárny 10 kW - 5 MW s vlastní spotřebou a přednostně budou podpořeny projekty realizované v "uhelných krajích".

Přínosy TSI projektu na implementaci Spravedlivé transformace

22. 02. 2024 | ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), oddělení RE:START na podzim roku 2021 úspěšně podalo žádost na projekt technické asistence, financovaný Evropskou unií v rámci unijního nástroje Technical Support Instrument (TSI).

Nově vyhlášené výzvy k technické pomoci z JTP

06. 02. 2024 | ČR

Informujeme o vyhlášených výzvách k technické pomoci, která bude probíhat pod Platformou spravedlivé transformace.

Pozvánka na semináře v „uhelných regionech“ k představení příručky dobré praxe spravedlivá transformace

15. 01. 2024 | ČR

Hlavním cílem těchto seminářů je představit příručku příkladů dobré praxe zaměřenou na vybrané oblasti důležité pro proces spravedlivé transformace, které mohou sloužit jako inspirace pro další rozvoj, a také přípravu projektů.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.