Projekt Restart znamená důležitý krok k naplnění vize pro Ústecký kraj

20. 02. 2017 | ČR

Projekt restart pro nás znamená důležitý krok k naplnění naší vize pro Ústecký kraj – tedy čím chceme, aby náš kraj byl „Prosperujícím a progresivním krajem s kvalitním a zdravým životním prostředím, s rozvinutými sídly, spokojenými  a kvalifikovanými lidmi  a dobrou image. Krajem, kde je dobré žít, pracovat a trávit volný čas“. Schválením komplexního plánu – „Strategického rámce Strategie restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje“ vláda ČR uznala, že tyto tři kraje se potýkají se strukturálními problémy, které mají své kořeny hluboko v minulosti a nejsou zaviněny obyvateli těchto regionů a přijala závazek regionům pomoci.

Celý článek

Strategie restrukturalizace je rámcem, který vytváří podmínky pro cílené intervence do postižených regionů, které mají pomoci měnit jejich hospodářské, sociální i environmentální prostředí. V Ústeckém kraji očekáváme, že Strategie restrukturalizace pomůže zvýšit přidanou hodnotu regionální produkce prostřednictvím soukromých i veřejných investic do nových environmentálně šetrných technologií, podpoří pozitivní změny ve vzdělávání, aby změny v hospodářské struktuře byly proveditelné, a také podpoří úspěšnou revitalizaci a resocializaci území po ukončené těžbě hnědého uhlí. Všechny tyto změny by měly přispět k obratu ve vnímání Ústeckého kraje v očích občanů ostatních regionů státu.

Již nyní spolupracujeme s kanceláří vládního zmocněnce na Akčním plánu, zahrnující konkrétní programy, intervence, případně i konkrétní projekty (v případě zvláště důležitých) a předpokládáme, že budeme iniciátory konkrétních řešení. Akční plán se bude držet v mantinelech, vytyčených Strategickým rámcem, a bude rozpracovávat vybraná typová opatření/aktivity do větší podrobnosti, zahrnující např. gestora, časový a finanční rámec, podrobnější popis žádoucích výsledků, apod.

Ústecký kraj samozřejmě již v současné době sám podniká kroky k vytváření  co nejlepších podmínek v regionu. Jedná se např. o doplnění nebo úpravu již existujících  finančních nástrojů  (např. inovační vouchery),  aby zohlednily míru inovativnosti a společenského dopadu, napojení na inkubační a akcelerační programy, či soulad s RIS/RIS3 strategiemi krajů. Usilujeme o zvýšení  výkonnosti veřejné správy s pomocí moderních technologií v oblasti ICT. Řešení navazující na koncepty tzv. „chytrých měst“ budou mít za cíl zefektivnit řízení a výkon veřejné správy ve vztahu k podnikatelům a občanům s dopadem na zvýšení produktivity.

PhDr. Ing. Zdeněk Matouš, Ph.D.,MBA

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Výzva z Modernizačního fondu - Fotovoltaické elektrárny

27. 02. 2024 | ČR

Od 1. března 2024 se přijímají žádosti do Výzvy RES+ č.1/2024 - Fotovoltaické elektrárny 10 kW - 5 MW s vlastní spotřebou a přednostně budou podpořeny projekty realizované v "uhelných krajích".

Přínosy TSI projektu na implementaci Spravedlivé transformace

22. 02. 2024 | ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), oddělení RE:START na podzim roku 2021 úspěšně podalo žádost na projekt technické asistence, financovaný Evropskou unií v rámci unijního nástroje Technical Support Instrument (TSI).

Nově vyhlášené výzvy k technické pomoci z JTP

06. 02. 2024 | ČR

Informujeme o vyhlášených výzvách k technické pomoci, která bude probíhat pod Platformou spravedlivé transformace.

Pozvánka na semináře v „uhelných regionech“ k představení příručky dobré praxe spravedlivá transformace

15. 01. 2024 | ČR

Hlavním cílem těchto seminářů je představit příručku příkladů dobré praxe zaměřenou na vybrané oblasti důležité pro proces spravedlivé transformace, které mohou sloužit jako inspirace pro další rozvoj, a také přípravu projektů.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.