Města a obce se mohou těšit na padesát miliónů korun

14. 05. 2018 | ČR

  Na základě naplňování vládního programu Restart byl vloni na podzim vyhlášen dotační titul na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách na území Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Ministerstvo pro místní rozvoj všech třináct podaných žádostí schválilo a mezi města a obce rozdělí přes padesát miliónů korun.  

Celý článek

„Chátrající nevyužívané objekty trápí spoustu měst a obcí. Kromě toho, že jsou životu nebezpečné, se kolem nich soustředí i sociální problémy. Odstraňování těchto budov je velmi nákladné, poskytnuté peníze proto daným obcím jistě významně pomohou tyto problémy řešit,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Projekty za zhruba třináct miliónů korun chtějí realizovat města a obce v Moravskoslezském kraji. Dvorce, obec s necelými patnácti sty obyvateli ležící na Bruntálsku, získá téměř půl miliónů korun na demolici objektu rodinného domu. „Vzhledem k tomu, že se jedná o velice malý pozemek k dalšímu využití, tak zvažujeme umístění laviček s parkovou úpravou,“ uvedl starosta Jan Božovský s tím, že objekt hyzdil střed obce, ohrožoval sousedící místní prostranství a často do něj vnikaly děti a mládež.

Opakovaně se do programu na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách zapojuje město Karviná. Už v minulosti získalo dotaci na dva projekty a nyní uspěla s dalšíma dvěma. Téměř osm a půl miliónu korun dostane na demolici domu č.p. 1307-1317 v místní části Nové Město. „Máme vypsanou veřejnou zakázku na zhotovitele prací, na místě plánujeme výsadbu zeleně,“ uvedl tiskový mluvčí Lukáš Hudeček. Na demolici jiného domu ve stejné lokalitě dostane Karviná více než jeden a půl miliónu korun. I zde se podle Hudečka po zbourání objektu počítá se zatravněním pozemku.

Demolice za jeden milion korun čeká v tomto roce i na vybydlený dům v Drátovenské ulici v Bohumíně, konkrétně v Pudlově pod zdejším mostem. „Demolice bude dalším krokem, jak lokalitu zbavit nálepky ghetta. Na místě zdemolovaného domu město vysadí stromy a nainstaluje několik dětských houpaček pro obyvatele sousedního domu, který vloni prošel rekonstrukcí na sociální bydlení,“ řekla mluvčí města Lucie Balcarová.

„Jsem rád, že alespoň některá města a obce ze strukturálně postižených krajů využila možnosti získat státní dotaci na demolice zchátralých objektů. U většiny projektů dojde ke znovuoživení a tím i ke zkrášlení prostředí,“ uvedl vládní zmocněnec Jiří Cienciala.

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Výzva z Modernizačního fondu - Fotovoltaické elektrárny

27. 02. 2024 | ČR

Od 1. března 2024 se přijímají žádosti do Výzvy RES+ č.1/2024 - Fotovoltaické elektrárny 10 kW - 5 MW s vlastní spotřebou a přednostně budou podpořeny projekty realizované v "uhelných krajích".

Přínosy TSI projektu na implementaci Spravedlivé transformace

22. 02. 2024 | ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), oddělení RE:START na podzim roku 2021 úspěšně podalo žádost na projekt technické asistence, financovaný Evropskou unií v rámci unijního nástroje Technical Support Instrument (TSI).

Nově vyhlášené výzvy k technické pomoci z JTP

06. 02. 2024 | ČR

Informujeme o vyhlášených výzvách k technické pomoci, která bude probíhat pod Platformou spravedlivé transformace.

Pozvánka na semináře v „uhelných regionech“ k představení příručky dobré praxe spravedlivá transformace

15. 01. 2024 | ČR

Hlavním cílem těchto seminářů je představit příručku příkladů dobré praxe zaměřenou na vybrané oblasti důležité pro proces spravedlivé transformace, které mohou sloužit jako inspirace pro další rozvoj, a také přípravu projektů.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.