Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2018 > Ministryně Klára Dostálová navštívila ...

Ministryně Klára Dostálová navštívila Karnolu i Slovenskou strelu

19.02.2018: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v pondělí navštívila Moravskoslezský kraj, kde si mimo jiné prohlédla stav dvou projektů, které získaly dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Prvním je národní kulturní památka Karnola, kterou vloni zasáhl velký požár, druhým Slovenská strela. Na opravu tohoto motorového vlaku ministryně předala symbolický šek na částku 79,47 milionů korun.
„Ministerstvo pro místní rozvoj dlouhodobě podporuje rekonstrukce národních památek, které tvoří a připomínají historii naší země. Jsem ráda, že v roce stého výročí založení Československa budeme moci začít s rekonstrukcí takových významných památek jako je například Slovenská strela. Zároveň se budu také zasazovat o to, aby následky nedávného požáru bývalé textilky Karnola nějak zásadně neovlivnily již podpořený projekt Integrovaného regionálního operačního programu,“ řekla při návštěvě Moravskoslezského kraje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která v pozdních odpoledních hodinách navštívila také Olympijský festival v Ostravě.
 
Karnolu zachvátil požár 20. prosince loňského roku. Projekt je zaměřen na opravu unikátní národní kulturní památky, budovy bývalé přádelny s dílnou vzorkovny. Realizací projektu by mělo dojít k záchraně a rekonstrukci této národní kulturní památky a k vytvoření zázemí pro Městské muzeum Krnov s expozicemi Textil a Krnovsko.
 
Cílem projektu Slovenská strela je zachránit a zpřístupnit národní kulturní památku veřejnosti v původním lesku a zároveň vybudovat vhodný depozitář, který bude umožňovat nejen ochranu této význačné památky, ale nabídne návštěvníkům také jedinečnou expozici. Zásadním problémem Slovenské strely je její špatný technický stav, který je způsoben jejím nevhodným umístěním, protože se už přes padesát let nachází na venkovním stání.

  
  
Kontakt pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz