Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2017 > Ministryně Šlechtová otevřela v čínských ...

Ministryně Šlechtová otevřela v čínských provinciích dveře novým možnostem pro Českou republiku

18.04.2017: Nejen upevnění spolupráce České republiky a Číny v oblasti cestovního ruchu, zavedení nového přímého leteckého spojení mezi Prahou a Kchun-mingem, ale i navázaní nových kontaktů s cílem přilákat více turistů do České republiky. To je jen krátké ohlédnutí za úspěšnou pracovní cestou ministryně Karly Šlechtové s doprovodnou podnikatelskou misí v Číně.
„Misi považuji za úspěšnou, celá delegace zanechala v Číně velmi dobrý dojem. Setkala jsem se s celou řadou osobností nejen ze sféry cestovního ruchu, kterým jsem prezentovala oblasti, které by se mohly stát zajímavými turistickými středisky pro čínské návštěvníky v naší zemi. Za opěrný bod považuji rozhodně výsledek jednání v provincii Yunnan, díky kterému se již příští rok mohou naši občané těšit na novou přímou leteckou linku mezi Prahou a  Kchun-mingem. Čínští turisté tráví v naší zemi pouze dva až tři dny, přičemž naší snahou bylo dostat do Česka co nejvíc návštěvníků na co nejdelší dobu pobytu. Přímou linku Praha-Kchun-ming by mohli využívat obyvatelé celé oblasti jihovýchodní Asie, nebo naopak čeští turisté mířící do těchto zemí, uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Nejprve vedly kroky ministerské delegace a podnikatelů do města Zhengzhou v provincii Che-nan, která má přes sto milionů obyvatel a pro český cestovní ruch tak obrovský potenciál. Zde ministryně Karla Šlechtová jednala s viceguvernérem provincie Che-nan Shu Qingem a společně také zahájili jedno ze dvou obchodních fór. V provincii Che-nan založila ministryně dobré vztahy již při své první návštěvě, na které v loňském roce navázala také návštěva guvernéra této provincie v Praze. Jednání probíhala dále například v hlavním městě čínské provincie Henan Zhengzhou a ve městě Kchun-ming ležícího v Yunnan provincii. Právě odtud by měla být v příštím roce zprovozněna další, již čtvrtá letecká linka mezi Českou republikou a Čínou, fungovat by mohla začít v první polovině příštího roku. Provozovat linku by mohly aerolinie China Eastern Yunnan Branch nebo Lucky Airlines, které nově nakoupily letouny Boeing 787 Dreamliner pro dálkové spoje. Vlastníkem obou těchto leteckých společností je provincie Yunnan, která má téměř padesát milionů obyvatel a je jednou z nejnavštěvovanějších provincií jak čínskými turisty, tak zahraničními.

Ministryně Karla Šlechtová s doprovodnou podnikatelskou misí, která byla složena například ze zástupců Hospodářské komory ČR, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a CzechTourismu, na oficiální cestě v Čínské lidové republice jednala především o podpoře rozvíjejícího se čínského trhu a utužení vztahů na poli cestovního ruchu mezi oběma zeměmi. V posledních letech totiž dochází k výraznému nárůstu příjezdu čínských turistů do České republiky. Zástupci českých společností debatovali v rámci podnikatelské mise například o obchodní spolupráci s ortopedickými a neurologickými klinikami, o hotelnictví, lázeňství, ale i sklářství či dalších odvětvích průmyslu.  


   
   
   

Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz