Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2015 > Dopady auditní zprávy: MMR hledá řešení ...

Dopady auditní zprávy: MMR hledá řešení ve prospěch České republiky

17.04.2015: Začátek čerpání dotací z fondů Evropské unie na programové období 2014-2020 je závislý na existenci monitorovacího systému. Na tento monitorovací systém byla vydána poslední auditní zpráva, která je k němu mimořádně kritická. Její závěry proto ohrožují jeho okamžité použití pro vyhlášení většiny výzev pro následující dotační období. Ministryně pro místní rozvoj, Karla Šlechtová, dělá v tuto chvíli na základě vládního zmocnění vše proto, aby zajistila řešení ve prospěch České republiky.
MMR připravovalo systém nazvaný "MS2014+" od roku 2011. Od konce roku 2014 je připraven pro ostrý provoz. V současné době čeká na vkládání výzev od ostatních ministerstev a pro jeho správu je proškoleno okolo 2 000 lidí.
 
Systém prošel 21 kontrolami, audity a znaleckými posudky, včetně dohledu Evropské komise a rovněž průběžným auditem Ministerstva financí. Přesně před týdnem vydal nezávislý Auditní orgán zřízený pod Ministerstvem financí závěrečnou auditní zprávu, která monitorovací systém ale nečekaně zpochybňuje. A to přesto, že žádná kontrola či audit, včetně auditu samotného ministerstva financí dosud při stejném zkoumání žádné tak závažné závady na systému nenalezly.

Pokud by musely být ukončeny práce na systému a nebylo by možné ho dále využívat, hrozí, že Česká republika nebude moci vyhlásit výzvy z nových dotačních programů, a tudíž nebudeme schopni včas reálně čerpat 650 mld. korun, které můžeme v nadcházejících letech z rozpočtu EU žádat.
 
Protože právníci a odborníci MMR našli v závěrečné auditní zprávě Auditního orgánu řadu chyb a nepřesností, žádá ministryně Karla Šlechtová osobně ministra financí Andreje Babiše o provedení nezávislého přezkoumání této auditní zprávy.
 
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová i všichni další odpovědní pracovníci MMR vyvíjejí maximální úsilí, aby byly negativní dopady nekvalitně provedeného auditu na Českou republiku co nejmenší. V případě podezření z trestného činu při budování i posuzování monitorovacího systému je ministryně Šlechtová připravena osobně dohlédnout na důsledné prošetření odpovědnosti.  

    Přehled kontrol a auditů - PROGRAMOVÉ OBDOBÍ 2014-2020 [MS Excel, 59.53KB]
    Některé hlavní výhrady MMR vůči zjištěním uvedeným v auditní zprávě [MS Word, 28.74KB]


Kontakt pro média:
Ing. Veronika Vároši
Odbor komunikace
tel.: + 420 224 861  508, 734 360 704
e-mail: media@mmr.cz