Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2014 > Dohodu o partnerství schválila vláda ...

Dohodu o partnerství schválila vláda, putuje do Bruselu

22.07.2014: Vláda na svém včerejším (21. července) zasedání projednala finální verzi Dohody o partnerství. Vládní kabinet dokument posvětil a dal zelenou k jeho odeslání Evropské komisi do Bruselu. „Dokument, který je základem pro čerpání prostředků z evropských fondů v období 2014-2020 byl ještě včera zaslán Evropské komisi. Tříleté vyjednávání o Dohodě o partnerství, která představuje důležitý podklad pro budoucí čerpání, je za námi,“ řekl náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun.
Všechny připomínky Evropské komise byly vypořádány. Některé sporné body, k nimž v první řadě patří nezavedený služební zákon, zůstávají na stole i nadále. Česko se ale s úředníky z Komise dohodlo na tom, že Brusel nebude přijetím zákona podmiňovat schválení Dohody o partnerství. Na druhou stranu bude po zemi vyžadovat záruky, že se tak skutečně stane a že zákon bude přijat v odpovídající podobě.

„Komise bude chtít vidět průběžné verze zákona i prováděcí předpisy,“ řekl po jednání s Evropskou komisí náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun. Konečné schválení Dohody o partnerství je očekáváno nejpozději ke konci léta tohoto roku.

Vláda v minulých týdnech schválila také znění všech programových dokumentů, které detailně rozpracovávají priority definované Dohodou o partnerství pro využívání evropských zdrojů. Programy byly 17. července oficiálně zaslány do Bruselu a v následujících měsících se jimi bude zabývat Evropská komise. České orgány očekávají vyhlášení prvních výzev pro čerpání prostředků EU fondů na počátku příštího roku.