Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Účty za teplo se mění. Šetřit na úkor ...

Účty za teplo se mění. Šetřit na úkor sousedů už nepůjde

03.02.2017: Deník se věnoval vyhlášce Ministerstva pro místní rozvoj, která přináší změny v dosavadním způsobu, jakým se v bytových domech doposud rozúčtovávaly platby za teplo.

Letos poprvé se budou vyúčtovávat náklady za teplo podle nové vyhlášky.

V podstatě v každé bytovce se najde aspoň jeden skrblík. Člověk, který vypne vlastní radiátory a nechá si místnosti ohřívat teplem z ostatních bytů.

Do loňského roku šlo takto „žít“ na úkor sousedů, od letoška by se to mohlo změnit. V platnost vstoupila nová vyhláška, která zavádí stejná pravidla pro všechny.

Jak konkrétně a v čem by měly být účty spravedlivější? „Především v tom, že pokud budou překročeny přípustné rozdíly v nákladech na vytápění, poskytovatel služeb upraví výpočet jen u těch bytů, u kterých byla stanovená hranice překročena. U ostatních se bude i nadále vycházet pouze z údajů, získaných z indikátorů vytápění nebo z měřidel. Zatím se rozdíly v nákladech rozúčtovávaly na úkor všech v bytovém domě,“ vysvětluje Veronika Vároši z ministerstva pro místní rozvoj.

Nově je stanoveno procentní vyjádření tzv. základní (například velikost bytu) a spotřební složky (konkrétní topení v bytě) a je jinak upravena výpočtová metoda při rozdílech v nákladech na vytápění.

„Podle vyhlášky nyní každý příjemce služeb v bytovém domě zaplatí nejméně 80 procent průměrné ceny za teplo v domě,“ popisuje Veronika Vároši. „Obecně lze říci, že ani spořivý uživatel bytu (anebo ani neobydlený byt) nespotřebuje zpravidla méně než 80 procent průměru tepla na jeden metr čtvereční,“ dodává.

Teplárny, elektrárny, plynové kotelny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody přes 1,6 milionu domácností. Podle Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu (ARTAV) jsou nová pravidla lepší, než byl minulý systém. Vyhláška mimo jiné zpřísňuje sankce pro majitele bytu, kteří neumožní odečet tepla nebo montáž měřáku. Dříve to byl 1,3 až 1,6 násobek spotřební složky podle průměru ostatních domácností, nyní je to až trojnásobek. (jak)