Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Mediální reakce > Manipulace s fakty poškozuje dobré jméno ...

Manipulace s fakty poškozuje dobré jméno novináře i Lidových novin

22.10.2015: Mediální reakce na články Daniela Táchy v Lidových novinách dne 22. 10. 2015 – „MS2014+ hlásí problém“ (1) a „Program pro firmy a živnostníky přestal vyhodnocovat žádosti“ (2)
Ministerstvo pro místní rozvoj se ostře ohrazuje proti nepravdám a účelovým zkreslením v článcích svého někdejšího spolupracovníka Daniela Táchy, které vyšly v aktuálním vydání Lidových novin.

V obou článcích jsou výmysly, neověřené a neaktuální informace, které pocházejí z různých období roku a jejichž cílem je zmanipulovat skutečnost. V článku č. 1 je na podporu tvrzení dokonce použita dva měsíce stará věta ministryně Karly Šlechtové. Škoda, že Daniel Tácha před vydáním článku Ministerstvo pro místní rozvoj  nekontaktoval. Bez problémů by dostal aktuální informace.
 
Zde je seznam nepravd a dalších profesních novinářských chyb:
 
 1. „Systém je ale prozatím v reálném provozu v podstatě nefunkční.“ (1)

  Nepravda.

  Kdyby byl nefunkční, nebylo by v něm v tomto okamžiku (tedy k 22. 10. 2015) 5.400 projektů a 16.483 registrovaných uživatelů, jejich žádosti o dotace jsou k dnešnímu dni ve výši 158.391.239.244 korun (téměř 160 mld Kč). Systém využívá celkem 7 řídicích orgánů, z toho 6 ministerstev.
 
 1. Počítačový systém MS2014+, který stál více než půl miliardy korun (2)

  Nepravda.

  Za dodávku systému, jeho roční správu od září 2014, všechny licence atd. k dnešnímu dni MMR zaplatilo pouze cca 210 miliónů korun. (Viz veřejně přístupný FAQ MS2014+ na www.mmr.cz)
 
 1. „Aktuální situace však vypadá zcela jinak. Například hlavní město Praha nedokázalo v daném termínu podat žádost o peníze na výměnu kotlů, které směřují přímo k domácnostem. Jako jeden z důvodů uvedlo, že se mu nedařilo žádost vložit do systému. (1)

  Novinářova nevědomost.

  Celý problém byl v tom, že klíčový počítač na straně Prahy neměl odpovídající SW a HW parametry. Poté, co byly změněny, je možné žádost bez problémů vygenerovat.
 
 1. „Podle zpráv z jednotlivých resortů, které spravují evropské dotace, v monitorovacím systému chybějí základní moduly specifikací typů žadatelů, modul žádosti o platbu anebo možnost vrátit žádost žadatelům k doplnění.“ (1)

  Záměrné zkreslení.

  Resorty, které mají ve správě evropské programy, měly možnost si na začátku říci, jaké funkcionality by v systému ještě přivítaly. Nešlo tedy o doplňky, bez kterých by systém nefungoval, ale o jistý „uživatelský komfort“, na který byly zvyklí ze svých původních systémů. Bohužel MPO nedalo požadavky na tyto nadstavbové moduly v době, kdy se tyto požadavky pro MS2014+ kompletovaly. Proto se implementace zdržela. Tento jediný soustavně nespokojený rezort (MPO) s komfortem MS2014+ si tedy neustále stěžuje především na své vlastní zpoždění.
 
 1. „Důvodem posunutí uzávěrek v nových výzvách je nevyhovující technická funkčnost monitorovacího systému MS2014+. Přetrvávající dílčí technické problémy v jednom z modulů systému znemožňují vyhodnotit předběžné žádosti včas a jsou překážkou v efektivním podávání plných žádostí,“ uvádí v tiskové zprávě ministerstvo pro místní rozvoj. (2)

  Nepravda.

  Žádnou takovou tiskovou zprávu Ministerstvo pro místní rozvoj  nikdy nevydalo.
 
Doplněk:
Daniel Tácha pracoval dříve pro Ministerstvo pro místní rozvoj  jako odborný publicista. V současnosti ale nemá přístup k informacím na MMR a v uplynulých týdnech nepožádal ministerstvo o jejich aktualizaci ani o doplnění.

Ing. Veronika Vároši
Oddělení komunikace
Ministerstvo pro místní rozvoj
tel.: 734 360 704
e-mail: media@mmr.cz